Two data points show me the world. Price of real maple syrup (the pure stuff): $7.69. And thats for the store brand. Price of Red Vines: $1.29
Ok that explains why everyone in the suburbs is fat (me too?) Real food costs more.
The last time I bought maple syrup it was like $5.69. So its gone up by $2, in probably that many years.. Good thing it has an infinite shelf life.
Well kudos to the fathers out there, happy father's day. It costs a bundle to raise kids. Be there. Buy them the real maple syrup, and bring your lunch. And red vines, but only if they do chores for it.
No comments:
Post a Comment